Opublikowany przez: Monika C. 2020-07-20 15:24:23
Autor zdjęcia/źródło: Obraz marcinjozwiak z Pixabay
Wyjechaliście na upragnione wakacje, parawan rozstawiony, prowiant przygotowany... i okazuje się, że został tylko “plażing”, bo w morzu sinice. Dlaczego z powodu zakwitu sinic lepiej nie wchodzić do wody, jak długo trwa zakwit i które kąpieliska nad polskim morzem zostały właśnie czasowo zamknięte?
W Bałtyku najczęściej dochodzi do zakwitu cyjanobakterii z gatunku Nodularia spumigena, a w wodach przybrzeżnych problem wywołują sinice słodkowodne zazwyczaj z rodzaju Dolichospermum oraz Microcystis. Bakterie w wodzie znajdują się cały czas, problem powstaje wtedy, gdy rośnie ich ilość.
Zakwit to zmiana zabarwienia wody spowodowana namnożeniem się glonów. Zakwit powoduje powstawanie tzw. kożucha sinicowego, co wpływa na wygląd, jakość i możliwość użytkowania wody. Kolor kożucha może być szaro-zielony, niebiesko-zielony, zielono-brązowo, czasem czerwono-brązowy i zależy od gatunku sinic, ilości światła i wieku zakwitu. Wyczuwalny jest także nieprzyjemny, zatęchły, ziemisty zapach. Czasem przy brzegu zbiornika wodnego pojawia się piana. Zakwitom sinic nie sprzyja wiatr i falowanie wody.
Zakwitom wody sprzyjają:
temperatura ok. 16-20 stopni (choć zdarzają się i w chłodniejszej wodzie)
Sole biogeniczne (np. fosforany)
Bezwietrzna pogoda
Brak opadów
Przewidywanie, kiedy nastąpi zakwit oraz jak długo będzie trwał jest bardzo trudne. Zależy od kilku warunków: temperatury, wiatru, nasłonecznienia oraz opadów deszczu. Z tego powodu zakwit dłużej trzymuje się w małych, osłoniętych zatoczkach niż na otwartych akwenach. W zatoce Gdańskiej, a dokładnie u jej wybrzeży, zakwit powstaje i utrzymuje się jedynie w niektórych rejonach. Spowodowane jest to prądami wody.
Zakwit mowy jest niekorzystny dla zdrowia człowieka. Sinice produkują toksyny, a kontakt z nimi może skutkować m.in.:
Wysypką skórną
Swędzeniem i łzawieniem oczu
Gorączka, wymiotami i biegunką
Bólami mięśni i stawów
Pojawiły się już pierwsze komunikaty o zakwicie sinic w Zatoce Gdańskiej. Zamknięte zostały kąpieliska (20 lipca 20220) w:
4 kąpieliska w Krynicy Morskiej
Gdańsk Orle i Brzeźno
Gdynia Redłowo
Gdynia Babie Doły
Radzimy śledzić informacje o zamkniętych plażach, ponieważ sytuacja jest dynamiczna i warunki szybko się zmieniają, zarówno kąpieliska zostają otwarte bądź zamknięte.
W trakcie zakwitu sinic na plażach strzeżonych wywieszane są czerwone flagi i obowiązuje zakaz kąpieli.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.